Kako se izogniti spomladanskim obolenjem?

8. 04. 2014 09:28:46

Marsikdo ob besedi pomlad ne pomisli najprej na tople sončne žarke in zeleno naravo, ampak nas prva prešine misel o težavah, povezanih z alergijami in prehladi. Svoj delež doda še spomladanska utrujenost in prebujajoča se okolica lahko postane zadnja stvar, na katero se človek osredotoči. Kako pa se izogniti ali vsaj omiliti najpogostejše pomladne zdravstvene težave?

image

TE PESTIJO POMLADNI PREHLADI IN ALERGIJE? KLIKNI TUKAJ in si pomagaj z izdelki za lajšanje simptomov prehlada ...

Velika temperaturna nihanja v začetku pomladi povzročijo večjo dovzetnost za spomladanska obolenja. Prehlad je v tem času med najpogostejšimi virusnimi okužbami zgornjih dihal, povzroča pa ga več kot 200 vrst virusov. Značilni so pekoča bolečina v grlu, zamašen nos, solzenje oči in/ali kašelj. Kaj pa lahko storiš, da se izogneš napredovanju prehlada v boleče vnetje sinusov, ušes, bronhitis ali celo pljučnico?

Najpomembnejši so počitek, pitje toplih tekočin in uživanje vitamina C. Bistveno je tudi redno umivanje rok, stabilnost zdravja pa dosežeš s pravo mero vsakodnevnega gibanja in počitka ter z uživanjem sadja in zelenjave. Pri prehladu lahko pomagajo različne inhalacije z eteričnimi olji, gretje z vročimi blazinicami, vroče kopeli s soljo in eteričnimi olji ter ostali recepti naših babic, s čimer se lahko v veliki meri izogneš antibiotikom in drugim zdravilom.

Poleg prehlada pa pekoč občutek in srbenje v očeh ter izcedek iz nosu povzročajo tudi alergije. Med spomladanskimi prevladuje seneni nahod, ki ima poleg naštetih simptomov še rdečo veznico, žgečkanje v nosu, zamašen nos in napade kihavice s tekočim izločkom, prisotno pa je tudi žgečkanje v požiralniku zaradi izsušene sluznice. Seneni nahod povzročajo različni cvetni prahovi, traja pa lahko od nekaj tednov do mesecev in celo skozi vse leto.

Če se srečuješ s podobnimi težavami, se v času, ko je vsebnost cvetnega prahu v zraku največja, čim manj zadržuj v naravi, saj v največji meri pomaga le izogibanje neposrednemu stiku s prahom. Na sprehod se odpravi po dežju, ob prihodu domov se oprhaj in umij lase ter se preobleci. Pomaga tudi, če si obraz umiješ s hladno vodo, oči pa spiraš s čajem. Na veke lahko naneseš gel aloe vere ali nanje položiš ohlajene čajne vrečke. Uživaj tudi oranžno in rdeče sadje, ki je bogato z beta karotenom, in temnozelena živila, kot so morske alge.

 

Želiš med prvimi izvedeti za najboljše sezonske ponudbe? Prijavi se na e-novice, ki jih tedensko pripravljamo zate.

Vnesi pravilen e-naslov

Tvoja prijava morda še ni dokončana. Če se prijavljaš prvič, odpri svoj e-poštni nabiralnik in klikni na povezavo v sporočilu. Preveri tudi neželeno pošto.

® 2024 Ceneje d.o.o., del skupine Heureka