Kako varno voziti v zimskih razmerah

25. 01. 2014 09:00:00

Vožnja po snegu in ledu zahteva veliko strpnosti in previdnosti, saj se lahko ob neprimernem obnašanju na cesti v zimskih razmerah v hipu znajdeš v obcestnem jarku ali zadku vozila pred seboj. Poznaš osnovna pravila varne vožnje pozimi?

image

Prilagoditev hitrosti je prva na seznamu zlatih pravil, kar še posebej velja za vožnjo po avtocesti, kjer je ob slabših razmerah primerna hitrost občutno nižja od dovoljene. Strokovnjaki pravijo, da imajo v snežni brozgi ali na zasneženi cesti pnevmatike že pri 80 kilometrih na uro komaj kaj oprijema, še posebej, če komaj zadostijo predpisanim trem milimetrom profila na gumi. Različne vrste snega različno vplivajo na oprijem pnevmatik in snežna brozga se lahko zelo hitro spremeni v ledeno ploščad, enako pa velja za težak in moker sneg.

Za pregled pestre ponudbe zimskih pnevmatik KLIKNI TUKAJ!

Med vožnjo po zasneženih gorskih cestah je potrebno upoštevati, da se navzdol vozeči avtomobili veliko lažje umaknejo avtomobilom, ki vozijo navkreber, saj slednji težje ponovno speljejo, če se morajo ustaviti. Če srečaš avtobus ali drugo večje in manj okretno vozilo, se mu seveda moraš umakniti ne glede na smer vožnje, poleg tega vozil zimske službe ne smeš prehitevati, temveč je treba voziti za njimi na primerni varnostni razdalji. Ob obilnejših padavinah premisli, ali je mogoče čas za namestitev snežnih verig. Pri tem opravilu je potrebna posebna natančnost, poleg tega pa se po nekaj metrih vožnje z verigami ustavi in preveri, da slednje na kolesih ne opletajo. Ob vožnji z verigami lahko pelješ največ 50 km/h, tudi na avtocesti. Obvezne uporabe zimskih pnevmatik pa najbrž ni potrebno posebej izpostavljati, kajne?

Želiš med prvimi izvedeti za najboljše sezonske ponudbe? Prijavi se na e-novice, ki jih tedensko pripravljamo zate.

Vnesi pravilen e-naslov

Hvala za prijavo. Kmalu lahko pričakuješ prve tedenske e-novice.

® 2024 Ceneje d.o.o., del skupine Heureka