Mobilni operacijski sistemi – duše mobilnih naprav

13. 01. 2014 09:00:00

Mobilni operacijski sistem je programska platforma, s pomočjo katere delujejo vse aplikacije in ostali programi na pametnih telefonih in tablicah. Sodobni operacijski sistemi združujejo lastnosti osebnega računalnika z drugimi funkcijami, vključno z zaslonom na dotik, možnostjo klicanja, različnimi brezžičnimi povezavami, mobilno GPS-navigacijo, fotoaparatom, prepoznavanjem govora, snemalnikom zvoka, predvajalnikom glasbe itd.

image

Obstaja kar nekaj operacijskih sistemov, med katerimi je daleč najbolj priljubljen Google Android, ki je ob koncu leta 2013 obvladoval kar 81 odstotkov trga pametnih mobilnih naprav. Uporabniki te platforme so seznanjeni s trgovino Google Play, prej poznano pod imenom Android Market, kjer je zastonj ali v zameno za plačilo na voljo čez 700.000 uporabnih in manj uporabnih aplikacij. Omenjeni operacijski sistem se je začel z različico Donut, ki so ji sledile Éclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean in aktualna Kit Kat.

Po pogostosti uporabe se na drugo mesto uvršča zaprt sistem Apple iOS, ki ga uporabljajo vsi Applovi izdelki. Po mnenju uporabnikov sistem odlikujeta hitrost in dobra odzivnost, vse plačljive aplikacije pa so shranjene v trgovini Apple Store. Med ostalimi operacijskimi sistemi se visoko na lestvico priljubljenosti uvrščajo še BlackBerry s svojo trgovino BlackBerry World, Symbian OS, ki ga uporabljajo Nokijini telefoni, Firefox OS ter Windows 8, ki je s svojo vsestranskostjo primeren za pametne telefone, tablice in računalnike. Malce manj poznani so operacijski sistemi Tizen ter azijska sistema Bada in BREW.

Želiš med prvimi izvedeti za najboljše sezonske ponudbe? Prijavi se na e-novice, ki jih tedensko pripravljamo zate.

Vnesi pravilen e-naslov

Hvala za prijavo. Kmalu lahko pričakuješ prve tedenske e-novice.

® 2024 Ceneje d.o.o., del skupine Heureka