Mikrofoni, obvezna oprema za nastopajoče

13. 12. 2011 10:15:09

Mikrofoni so nujno potrebna oprema za vse, ki javno nastopajo, pa naj gre za govore in predavanja ali za glasbene nastope. Ko izbirate brezžični mikrofon je najbolj pomembna lastnost na katero morate biti pozorni, seveda zvok, obstajajo pa tudi drugi faktorji, ki je treba vzet v zakup.

image

Brezžični mikrofon mora biti udoben za držanje v roki in enostaven za uporabo ter kvalitetne izdelave, da bo lahko prestal pogosto uporabo. Mikrofoni se med seboj razlikujejo glede na postavitev v prostoru, in sicer ločimo ročne mikrofone, tiste, ki jih pritrdimo na stojala, naglavne in brezžične mikrofone. Katerega izberete, je odvisno tudi od tega za kaj ga boste uporabljali, nekateri so namenjeni snemanju glasbe in govora ali pa za merjenje elektroakustike. To pa ni edina razdelitev, poznamo tudi reporterski, prisluškovalni in studijski mikrofon. Če ne veste kateri mikrofoni so za vas primerni, se lahko posvetujete z ostalimi glasbeniki, ki vam bodo znali svetovati na kaj biti pozoren. Lastnosti na katere morate biti pozorni so njegov dinamični razpon, občutljivost mikrofona, ki jo prikaže frekvenčna karakteristika, SPL in upornost.

Dober brezžični mikrofon bo vaš nastop ustvaril takšnega kot je in ne bo popačil glasu ali odmeval. Prednost brezžičnega mikrofona je zagotovo ta, da nima nobenih kablov in se z njim lahko prosto sprehajate po odru, ne da bi se kam zapletli. Kljub temu, da so vedno bolj priljubljeni, pa je njihova slabost, da je čas delovanja odvisen od polnosti baterije in da lahko na nekaterih točkah slabše delujejo. Če je le možno kupite takšnega, ki je odporen na motnje radijskih frekvenc ter takšnega s katerim boste lahko posneli posamezne inštrumente in izločili ostale zvoke v sobi. V primeru, da med nastopom potrebujete proste roke, uporabite naglavni mikrofon, ki deluje na daljinski brezžični sistem. Najboljša izbira je brezžični naglavni mikrofon, obstajajo pa tudi žični, a so veliko manj praktični za uporabo. Naglavni mikrofon ima nastavljivo velikost, ki jo prilagodite sebi. Medtem ko mikrofon za snemanje govora potrebuje frekvenčno karakteristiko, ki izmeri občutljivost v slišnem območju med 300 in 3000 Hz, pa studijski mikrofon zahteva med 30 in 16.000 Hz.

Za kateri mikrofon se boste odločili je torej odvisno od njegovega namena za uporabo, ali ga boste uporabljali za profesionalne nastope ali amatersko uporabo, za petje ali govor ter koliko ste zanj pripravljeni odšteti. Mikrofoni, ki so dražji so vsekakor tudi bolj kvalitetni in imajo daljši rok uporabe.

Želiš med prvimi izvedeti za najboljše sezonske ponudbe? Prijavi se na e-novice, ki jih tedensko pripravljamo zate.

Vnesi pravilen e-naslov

Tvoja prijava morda še ni dokončana. Če se prijavljaš prvič, odpri svoj e-poštni nabiralnik in klikni na povezavo v sporočilu. Preveri tudi neželeno pošto.

® 2024 Ceneje d.o.o., del skupine Heureka