NASVET Dom & Vrt
1. 04. 2016 13:00:20

PSIHOLOGIJA NOTRANJEGA OBLIKOVANJA

1/2
2/2

Razglej se po svoji dnevni sobi in poskušaj ubesediti, kako oblikovani prostor vpliva na tvoje počutje. Morda nisi zadovoljen z grdim umetniškim delom, ki si ga podedoval po starih starših, morda čutiš, da kavna mizica ne ustreza preostalemu dekorju, ali pa je zavese povozil čas ... Resnica je, da verjetno ne veš točno, zakaj ti ni všeč notranja oprema tvojega doma.

Ko poskušaš odkriti razloge za nezadovoljstvo, iščeš napake, ne posvetiš pa se razumevanju in globljemu pomenu vzrokov, ki ustvarjajo nezadovoljstvo. To je zato, ker psihologija notranjega oblikovanja dejansko deluje na zelo subtilni ravni, ki vpliva na razpoloženje tako, da se tega sprva niti ne zavedamo.

Navdih: Elementi, ki naredijo dnevno sobo izjemno

Barva

Pri nakupu pohištva za dom smo pogosto pozorni na barvo, manj pa na to, ali se izbrano pohištvo ujema z obstoječo notranjo opremo. Barve niso le poudarek ali ustvarjalec teme, ampak imajo mnogo večji vpliv.

Čeprav imajo iste barve različen pomen v različnih kulturah, velja splošno pravilo, da tople barve, na primer rdeča, oranžna in rumena barva, spodbujajo in delujejo poživljajoče, medtem ko hladne barve (modra in zelena barva) delujejo pomirjujoče.

S tem v mislih lahko izbereš barvno shemo vsakega prostora glede na njegov namen – nevtralne barve ter mirne in pomirjujoče barve za spalnico in kopalnico, kjer želiš, da se sprostiš; toplejše barve pa za jedilnico in dnevno sobo, kjer želiš začutiti energijo in željo po druženju.

Čutiš zjutraj pomanjkanje energije? Če predsobo prepleskaš v rdečo barvo, ti bo dvignila energijo, preden zjutraj zapustiš dom.

Tloris

Nered v domu vodi tudi v nered misli, zato naj bo to načelo v središču dobre ureditve tlorisa. Če ne zagotoviš ustreznega bivalnega prostora za gibanje, nenehno čutiš utesnjenost. Zadosten prostor je pomemben tudi zaradi praktičnosti, da se lahko premikaš brez spotikanja.

Navdih: Minimalizem v notranjem opremljanju – manj je več

Svetloba

Nikoli ne podcenjuj moči razsvetljave na razpoloženje, še zlasti naravne svetlobe. Študije so pokazale, da lahko pomanjkanje naravne svetlobe privede do občutka preobremenjenosti, splošne utrujenosti in tudi depresije. Pomisli, kako težko se je zbuditi v temno zimsko jutro v primerjavi s svetlimi poletnimi jutri.

Navdih: 10 nasvetov za dom, ki omilijo zimsko depresijo

Čeprav se zdi, da sodobna razsvetljava lahko ustvari pogoje, podobne dnevni svetlobi, možgani čutijo razliko in negativen vpliv na razpoloženje. S tem zavedanjem v mislih izbiraj velikost in postavitev oken oziroma naj bodo okna pomemben dejavnik, ko iščeš nov dom.

Poskrbi, da ne prekriješ oken z velikimi kosi pohištva ali s težkimi zavesami, medtem ko ogledala okrepijo naravno svetlobo v prostoru.

Naslednjič, ko boš razmišljal o prenovi doma, upoštevaj načela psihologije notranjega oblikovanja in ne samo tistega, kar misliš, da je videti lepo, saj se morda ne bo ujemalo s tvojo podzavestjo.

 

Nasvet pripravil: Ambientdizajn.si

Želiš med prvimi izvedeti za najboljše sezonske ponudbe? Prijavi se na e-novice, ki jih tedensko pripravljamo zate.

Vnesi pravilen e-naslov

Hvala za prijavo. Kmalu lahko pričakuješ prve tedenske e-novice.

® 2024 Ceneje d.o.o., del skupine Heureka