Kaj morate vedeti pred nakupom LCD TV

18. 03. 2009 23:56:23

Ko se odločite za nakup LCD TV, preverite naslednje osnovne lastnosti, in sicer:

image

Velikost ekrana in vidni kot,ločljivost slike na ekranu in uporabnost le te.Velikost ekrana je pač pomembna, kakor pravijo večje je boljše! Kar je seveda logično, vendar vse lepo in prav dokler ne preverimo še cene.

Torej ponuja se nam veliko izbire, od 17 inčnega ekrana pa vse do 55 inčnega ekrana (ekran izmerimo po diagonali in podamo dolžino diagonale ekrana v inčih, t.j. en inč je enako 2,5 centimetra) Se pravi če kupimo 37 inčni LCD TV bi to bilo nekako 2,5 cm x 37 = 92,5 centimetrov velik ekran. Torej če nameravate LCD TV postaviti v dnevno sobo ali pa v prostor, kjer bo gledalcev več kot eden, se odločite za LCD TV velikosti vsaj 37 inčev in naprej. Če pa LCD TV nameravate postaviti v majhno sobo, ali ga uporabljate izključno osebno se odločite za manjši model.

Tukaj bi opozoril na vidni kot LCD TV. Kaj je vidni kot in zakaj je pomemben? Sodobni LCD TVji zaradi potreb gledalcev in pa zaradi napredka tehnologije omogočajo gledanje LCD TV tudi iz ekstremnih kotov, in kot boste opazili pod tehničnimi podatki, velika večina proizvajalcev omogoča odstopanje vidnega kota do 175°. Torej vam proizvajalci jamčijo, da boste v primeru odstopanja od popolnega vidnega kota še vedno sposobni ujeti maksimalno kvaliteto slike pod danim kotom. Da bo bolj jasno, če je LCD TV točno pred nami to pomeni vidni kot 0 stopinj. Slika ohrani kvaliteto v primeru, ko gledalec sedi levo ali desno od idealnega vidnega kota. V tem primeru sedite pod kotom cca. 87,5° levo od LCD TVja ali 87,5° desno od LCD TVja. 87,5° + 87,5° = 175°.

Govorimo o horizontalnem vidnem kotu, obstaja še vertikalni, ki pa omogoča dokaj enako odstopanje, vendar v tem primeru če sedite nad ali pod LCD TVjem.

Sedaj pa glede ločljivosti in standardov, ki jih LCD TV podpira

Verjetno se spomnite, da so že analogni televizorji podpirali HDTV standard. LCD TVji niso nič drugačni. Tukaj si ne razbijajte glave, kajti vsi LCD TVji danes podpirajo HD signal. Kaj HDTV signal sploh je?

HDTV kratica stoji za »High definition TV« - televizor s to oznako podpira danes že močno uveljavljeni digitalni signal, katerega ponujajo že vsi večji internet ponudniki v Sloveniji. TV s tem standardom je v primerjavi s starimi analognimi televizorji čisto nova izkušnja, skoraj enaka kot če bi imeli kino kar doma. Najbolj enostavna razlaga HD standarda bi se glasila nekako takole: TV slika, ki podpira HD standard projecira 5x več informacij na ekran v določenem časovnem ciklu kot pa navadna analogna televizija. Mogoče je pomembo omeniti, da ta signal prikaže sliko v formatu 16:9. Posebnost HD signala je tudi v zvoku, kateri podpira standard 5.1 kanalni digitalni zvok, točno tak kot ga lahko poslušate v novodobnih kinih.

Naslednja stvar, ki jo boste zasledili med tehničnimi podatki je oznaka vrste ločljivosti slike na ekranu. Proizvajalci so se zedinili in so vpeljali skupne standarde, ki pa so jih poimenovali po naslednjih oznakah: 720i, 720p, 1080i in pa 1080p.

Skupina 720i in 720p: številka 720 je samo krajša oznaka za standard ločljivosti 1388x720. Kot ste opazili sta ti dve ločljivosti v dveh variantah, in sicer z oznako i in z oznako p. Oznaka i pomeni v angleškem jeziku »interlaced« torej slovensko »prepleteno«, medtem ko oznaka p pomeni »progressive scan« torej progresivno skeniranje.

Skupina 1080i in 1080p: 1080 je krajša oznaka za standard ločljivosti 1920x1080.

Kaj pomeni interlaced in kaj pomeni progressive scan?

Naši stari analogni televizorji so pred prihodom signala HD vsi podpirali način »interlaced«, to je način, pri katerem se slika na televizorju prikazuje prepleteno, kar pomeni da se v 1/30 sekunde najprej izrišejo na primer vsaka liha vrstica na Tvju, potem pa naknadno še vsaka soda vrstica in tako dobite »celo sliko«. V primeru da naš LCD TV podpira resolucijo 720i bi to pomenilo, da se vrstice od 1-720 prikazujejo vsaka druga, in ko se vsaka druga vrstica izriše, se potem izriše še vsaka prva vrstica. Vse to v delčku 1/30 sekunde.

Pri progressive scanu je zadeva malo drugačna, stvar je v tem, da se slika na televizorju prikazuje po sistemu vrstica za vrstico, torej če imamo TV z oznako 720p, se vrstice osvežujejo ena za drugo, se pravi najprej se izriše prva vrstica, potem druga , tretja in vse do zadnje 720 vrstice. Vrstice se osvežujejo vsako 1/60 sekunde, torej 2x hitreje kot pri standardu »interlaced«. Ta standard je naprednejši od »interlaced« standarda, vendar pa današnji TV signali tega »progressive scan« signala še nekako ne podpirajo. Standard »progressive scan« pride v poštev, ko na LCD TV priklapljate zunanje medije, kot naprimer najnovejši čitalec DVDjev s standardom Blue-Ray, HD DVD ali pa igralne konzole tipa Playstation 3 in pa seveda sodobne računalnike. Omenjeni so samo nekateri. V praksi se zadeva predvsem pozna v hitrejšem osveževanju ekrana ( kar je boljše za vaše oči) in pa predvsem ostrina teksta, ki ga na ekranu berete.

Ok, standardi so razloženi, sedaj pa ste se vprašali, kateri standard je za vas?

Pa bomo kar enostavno:

720 proti 1080: tukaj si ne razbijajte glave, stvar je samo v tem, da manjši LCD TVji pač podpirajo velikost slike 1388x720 pik, medtem ko pri številki 1080 pridejo v poštev LCD Tvji velikosti 37 inčev in navzgor, ki imajo resolucijo 1920x1080. Tukaj morate biti pozorni pri TVjih manjše velikosti, ki pa vseeno podpirajo ločljivost 1080 – stvar je bolj elitističnega pomena, saj na majhnih LCD TVjih razlike med 720 in 1080 ne boste opazili. Gre bolj za prestiž.

Igrate playstation 3 ali podobne konzole, radi gledate filme na kvalitetnih medijih, mogoče uporabljate LCD TV za priklop računalnika? Tukaj bi jaz izbral standard «progressive scan«. 720p ali 1080p? Stvar je samo v velikosti LCD ekrana in pa prostora, v katerem je vaš LCD TV nastanjen.

Imate LCD TV v dnevni sobi, kjer se družina zbere in skupaj pogleda priljubljeno nadaljevanko ali večerni film? Standard »interlaced« je povsem dovolj! Treba je omenit da digitalni TV signal pri nas ne podpira standarda »progressive scan«. Če se odločite za LCD TV manjše velikosti (do 32 inčev) se odločite za standard 720i, če pa želite velik ekran pa kar pogumno izberite 1080i.

Da povzamemo, najvišji standard (1080p) izberete takrat, ko se odločite za velik LCD TV in pa če imate namen priklapljati eksterne enote, kot so igralne konzole, DVD predvajalniki, Blue-Ray predvajalniki, sodobni PC računalniki, digitalne kamere in fotoaparati.

V bližnji prihodnosti pričakujte kratek opis tehničnih lastnosti in pa digitalnih priključkov in uporabnost le teh.

Vir: http://www.racunalniki.com

Želiš med prvimi izvedeti za najboljše sezonske ponudbe? Prijavi se na e-novice, ki jih tedensko pripravljamo zate.

Vnesi pravilen e-naslov

Tvoja prijava morda še ni dokončana. Če se prijavljaš prvič, odpri svoj e-poštni nabiralnik in klikni na povezavo v sporočilu. Preveri tudi neželeno pošto.

® 2024 Ceneje d.o.o., del skupine Heureka