NASVET Dom & Vrt
22. 09. 2015 07:00:11

7 NASVETOV ZA UREDITEV MAJHNE KUHINJE

1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6

Majhne kuhinje so veliko bolj pogoste v modernih bivalnih prostorih kot velike. Večina stanovanj ima le majhno kuhinjo in za tiste, ki uživajo v kuhanju, je lahko majhen prostor velika težava. V kuhinji se nahaja množica naprav in pripomočkov in te naprave zavzamejo veliko prostora, kar zahteva dobro zasnovo. Preveri 7 nasvetov, kako urediti majhno kuhinjo!

Ne obupaj, če živiš v domu z ozko in majhno kuhinjo. Obstaja veliko načinov za dekoriranje in oblikovanje, tako da lahko resnično postane prostor, ki bo ne samo v veselje, temveč tudi funkcionalen. Čeprav je kuhinja majhna oziroma (pre)majhna, je lahko še vedno srce doma.

Če pri načrtovanju kuhinje upoštevaš naslednjih 7 nasvetov, lahko spoznaš, da kuhinja pravzaprav ni tako majhna.

1. Barve in površine

Izberi svetle barve in odsevne, sijoče površine, saj ustvarijo iluzijo več prostora in ga ne napolnijo. Tudi barva in videz kuhinjskega pulta in kuhinjske obloge naj se čim bolj ujemata in barvno dopolnjujeta.

2. Shranjevalni prostor

Ko opremljaš majhno in ozko kuhinjo, je zelo pomembno, da uporabiš svojo kreativnost, predvsem pri iskanju prostora za shranjevanje. Izkoristi celotno višino, na najvišja mesta pa pospravi stvari, ki jih ne potrebuješ vsak dan.

3. Ne za vsako ceno!

Niz visokih omar je čudovit in eleganten shranjevalni prostor, vendar ga ne postavi, če ti primanjkuje delovne površine med štedilnikom in kuhinjskim koritom. Tudi kuhinjskega otoka ne postavi, če je prostor premajhen. Razmik med nizoma naj bo 90-135 cm, kuhinjski otok pa širok vsaj 90 cm. Če imaš prostor za servirni voziček ter poličke in košarice, potem imaš dovolj prostora za visoko omaro!

Zaradi pomanjkanja prostora so arhitekti v tem španskem stanovanju kuhalno ploščo vgradili kar v jedilno mizo, ki služi tako potrebam kuhinjskega otoka kot tudi prehranjevanju.

4. Minimalizem, minimalizem

Čim več stvari pospravi za vrata. Če upoštevaš minimalistična načela, bo kuhinja estetska, predvsem pa brez odvečne šare, ki odžira prepotrebni prostor za nujne stvari. Izberi vgradno napo, kar bo pripomoglo k enotnemu nizu visečih omaric.

5. Manjše naprave

Če je kuhinja izjemno majhna in pravzaprav le kuhinjska niša, npr. v garsonjeri, razmisli o nakupu manjših gospodinjskih naprav, da se bodo bolje prilegale majhnemu prostoru. Še posebej pozorno izberi hladilnik. Če gospodinjstvo šteje le 1-2 člana, potem ne potrebuješ 'ameriškega' hladilnika.

6. Dopolnjevanje posameznih območij v odprtem tlorisu

Številni kuhinjski programi so zasnovani tako, da lahko z njimi opremimo tudi dnevno sobo. Naj se pohištvo dopolnjuje - čeprav se morda razlikuje v barvi in materialu - pohištvo v dnevni sobi pa lahko služi tudi kuhinjskim namenom.

7. Okraski

Odpovej se vsem magnetkom na vratih hladilnika, spominskim tablam z listki, odprtim policam, okrasnim posodicam, saj najbolj prispevajo k neurejenemu videzu majhne kuhinje. Prav tako se odpovej tudi vsem grafičnim potiskom na kaljenem steklu in raje izberi enobarvno.

 

Nasvet pripravil: Ambientdizajn.si

Želiš med prvimi izvedeti za najboljše sezonske ponudbe? Prijavi se na e-novice, ki jih tedensko pripravljamo zate.

Vnesi pravilen e-naslov

Tvoja prijava morda še ni dokončana. Če se prijavljaš prvič, odpri svoj e-poštni nabiralnik in klikni na povezavo v sporočilu. Preveri tudi neželeno pošto.

® 2024 Ceneje d.o.o., del skupine Heureka