Prenosni računalnik - slovarček pojmov

18. 03. 2009 19:46:06

Procesor

image

Procesor je poleg količine sistemskega pomnilnika najpomembnejša komponenta osebnega računalnika. Njegova hitrost in nabor funkcij bosta imela največji vpliv na vsakodnevno delo.

Trenutno so na trgu enojedrni procesorji in dvojedrni procesorji. Razlika med njimi je ta, da so, kot že pove ime samo, sestavljeni ali iz enega ali pa iz dveh jeder – procesorjev.

Če boste uporabljali le eno aplikacijo, potem jo bo hitreje izvajal enojedrni procesor z visokim delovnim taktom, če pa boste sočasno poganjali več aplikacij, pa bo sistem odzivnejši in delo opravljeno hitreje z dvojedrnim procesorjem.

Priporočamo vam, da se odločite za čim močnejši procesor (čim višja frekvenca delovanja), kar jih dobite za denar, ki ste ga pripravljeni porabiti za nakup.

AMD Turion 64Enojedrni procesor podjetja AMD, ki ponuja dobre zmogljivosti in je varčen z energijo. Namenjen je vsem vrstam uporabe: delo z internetom, pisarniška dela, igranje iger, gledanje filmov, poslušanje glasbe …

Zaradi majhne porabe energije se največkrat ravno ta procesor priporoča kot procesor za prenosnike, ki se uporabljajo za potovanja.

Intel Core DuoIntelov dvojedrni odgovor na AMDjev model Turion 64. Tako kot Turion 64, je namenjen vsesploši uporabi, vendar za razliko od AMD - jevega tekmeca ni tako varčen s porabo energije.

Intel Core 2 DuoModel Intel Core Duo, ki je z razvojem postal še zmogljivejši ter bolj varčen s porabo. Namenjen je vsesplošni ter tudi zahtevnejši uporabi (programiranje, urejanje video posnetkov,…).

Intel Core 2 ExtremeModel procesorja namenjen uporabnikom, ki potrebujejo visoko zmogljiv prenosnik.

AMD Turion 64 X2Gre za AMD - jev dvojedrni odgovor na Intel Core 2 Duo. Slednjemu je podoben tako po zasnovi, kot po lastnostih. Namenjen je vsesplošni ter tudi zahtevnejši uporabi.

Trdi disk

Angleško ime za hard disk oz. hard drive. To je mesto, kjer so shranjeni vaši podatki. Čim večji je, tem več stvari lahko shranimo nanj.

Velikosti trdih diskov se gibljejo od 80GB dalje. Kako velik disk potrebujete, si lahko približno izračunate z naslednjimi primeri:

povprečen (Word-ov) dokument zavzame manj kot 1MB,

povprečen glasbeni posnetek (mp3) 4MB,

povprečen film 800MB,

povprečna igra pa 1600MB oz. 1,6GB.

Pri večini ponujenih izdelkov je napisana tudi hitrost njihovega vrtenja (t.j. delovanja; hitrosti dostopa do podatkov na njem, 5400 – 7200 rpm). Za uporabo velja, da čim višja je ta številka, tem hitreje bo potekalo branje in pisanje podatkov.

RAM

Sistemski spomin ali RAM. Podobno kot trdi disk mesto, kjer se shranjujejo vaši podatki, vendar za razliko od njega ni namenjen hranjenju podatkov, saj ga uporablja prenosnik kot medpomnilnik. To pa je mesto za shranitev začasnih datotek, ki so se oziroma se trenutno uporabljajo za delovanje prenosnika in njegovih aplikacij).

Zaslon

Pri ekranih morate biti pazljivi na pojma diagonala in resolucija.

Diagonala je premer ekrana, merjen od npr.: levega-zgornjega kota do desnega-spodnjega kota. Meri se v inch-ih (oznaka je ' ), kjer je 1 inch = 2,54 cm. Trenutno prevladujejo mere 15,4' in 17'. Vendar stvar ni tako zapletena kot se sliši. Čim večja je diagonala ekrana (ki si ga lahko predstavljamo kot pravokotnik), več je površine na kateri se bodo lahko prikazovale naše aplikacije. Pri tem se morate zavedati, da večji monitor z višjo ločljivostjo pomeni zahtevo po zmogljivejši grafični kartici ter porabo več energije. Za običajno uporabo (pisarniška dela, poslušanje glasbe,…) se tako priporočajo 15,4' ekrani, za igranje iger in pisanje programov 17', za potovalne prenosnike pa 11' oziroma 12' ekrani.

Drugi pojem je resolucija ali po slovensko ločljivost. Za 15,4' ekrane je tako npr. priporočena ločljivost 1280x800 dpi, kjer dpi pomeni enoto (število točk na inch), vendar je to prepuščeno uporabniku. Ločljivost si najenostavneje razlagate tako, da višja ločljivost pomeni zmožnost prikaza več podrobnosti hkrati na ekranu, npr.: več/manjše ikone na namizju.

Grafična kartica

To je kartica, ki omogoča gledanje filmov, igranje iger,… Boljših kot je zmogljivosti, večje podrobnosti je zmožna prikazovati in to hitreje. Prednost te kartice pred integrirano sta predvsem boljša zmogljivost in lasten spomin. Predvsem slednja značilnost je zelo koristna, saj pomeni da kartica ne krade spomina računalniku.

Integrirana grafična kartica

Za razliko od samostojne grafične kartice nudi slabše zmogljivosti ter omejuje v zmožnosti zamenjave oz. nadgradnje le-te. Po drugi strani pa je bolj varčna pri porabi energije. Njena največja slabost je, da zavzema sistemski spomin.

USB-priključek

Priključek za priključitev zunanjih naprav (zunanji diski, miške, tipkovnice, tiskalniki,…). Trenutno najbolj razširjen način prenosa podatkov med napravami. Priporočljivo je, da ima vaš prenosnik vsaj 2 USB priključka, vendar ima običajno že serijsko 4. Tudi tukaj velja načelo več je boljše, saj nikoli ne vemo za kaj vse jih bomo potrebovali.

Pomnilniške kartice

Zraven USB ključev, zunanjih trdih diskov ter CD in DVD enot boste našli tudi druge oblike prenosa podatkov – spominske kartice (ang. memory cards). Uporabljajo jih predvsem digitalni fotoaparati, digitalne kamere ter mobiteli. Če želite prebrati njihovo vsebino potrebujete bralnik, ki je tega zmožen (bralnik pomnilniških kartic).

Vmesniki

Uporabljajo se za povezavo z medmrežjem (www) ali z drugimi napravami:

Modem – enota za dostop do interneta s pomočjo navadne ali ISDN telefonske linije. V večini primerov je serijsko vgrajen v prenosnik.

Ethernet – enota za dostop do t.i. širokopasovnega (t.j. kabelskega, hitrega) interneta. Zaradi razširjenosti in vedno večje uporabe le-tega, je običajno ta enota že serijsko vgrajena v vse prenosnike.

Wireless – enota za dostop do brezžičnega interneta oz. za vzpostavitev brezžične povezave med napravami. Ena izmed trenutno hitrejših in največkrat uporabljenih brezžičnih povezav.

FireWire – priključek za povezavo z napravami (predvsem digitalnimi kamerami …), ki uporabljajo to tehnologijo.

Bluetooth – enota za brezžično povezavo z napravami (mobiteli, miškami, tipkovnicami …), ki uporabljajo to tehnologijo. Hitrejša enota od IR.

IR – enota za brezžično povezavo z napravami (mobiteli, miškami …), ki uporabljajo to tehnologijo. Pri sprejemu in oddajanju morata biti sprejemnik in oddajnik v taki legi, da lahko med njima potegnemo daljico, drugače se lahko pojavijo težave s prenosom signala.

Bralnik pomnilniških kartic – vse več je naprav, ki uporabljajo pomnilniške kartice (digitalni fotoaparati, digitalne kamere, mobiteli ...). Svetujemo vam, da si omislite bralnik pomnilniških kartic. In ker so navadno ti kar univerzalni, tudi ni treba prav posebej razmišljati, kakšnega potrebujete.

DVD snemalnik - enota za snemanje CD in DVD enot. Novejše enote omogočajo tudi snemanje dvoslojnih DVD enot (dual-layer DVD; enote, ki sprejmejo 1x več podatkov kot navadne DVD enote).

Baterija - Enota, ki omogoča da prenosnik uporabljamo tudi izven pisarne oziroma izven dosega električnega omrežja. Kot standardne so v prenosnike vgrajene litij-ionske (Li-Ion) baterije, saj ponujajo dobro razmerje med težo in zmogljivostjo. Zmogljivejše od njih so litij-polimerske baterije (Li-polimer), ki pa so namenjene predvsem uporabnikom, ki uporabljajo prenosnik dlje časa brez elektrike.

Vir: Superstore

Želiš med prvimi izvedeti za najboljše sezonske ponudbe? Prijavi se na e-novice, ki jih tedensko pripravljamo zate.

Vnesi pravilen e-naslov

Hvala za prijavo. Kmalu lahko pričakuješ prve tedenske e-novice.

® 2024 Ceneje d.o.o., del skupine Heureka