Težave zaradi začetka kurilne sezone? Reši jih z vlažilcem ali razvlažilnikom zraka!

25. 11. 2014 12:00:42

Imaš v času kurilne sezone težave s prehladi, izsušeno sluznico in splošnim slabim počutjem? Ti zaradi prenizke ravni vlage celo poka parket ali kosi pohištva?

Poskrbi za ustrezno raven vlažnosti v bivalnih prostorih in s tem dobro počutje! KLIKNI TUKAJ IN PREVERI BOGATO PONUDBO VLAŽILCEV IN RAZVLAŽILNIKOV ZRAKA ...

image

Temperature se v zadnjih dneh zjutraj in pozno zvečer spustijo že zelo blizu 0 stopinj Celzija, kar pomeni, da smo že dodobra zakorakali v kurilno sezono. Seveda ni nič lepšega, kot da se v hladnih zimskih dneh vrneš v prijetno ogreto stanovanje, a z ogrevanjem pridejo tudi nekatere nevšečnosti, kot je izsušen zrak, ki lahko prinese številne neprijetne učinke. Kako lahko poskrbiš za ustrezno raven vlažnosti v stanovanju?

 

Pazi na ustrezno vlažnost!

Strokovnjaki trdijo, da je za dobro počutje v domu potrebna vlažnost med 40 in 55 %, ko pa pričnemo enega za drugim prižigati radiatorje, lahko ta odstotek pade tudi na 30 ali celo 20 %. Posledice se kažejo v alergijah, prehladih, težavah s suho kožo ter pekočem občutku v očeh. Če tebe ali tvoje sostanovalce pestijo podobne težave, lahko delež vlage v bivalnih prostorih preprosto izmeriš s pomočjo higrometra ter tako poiščeš izvor.

Če ugotoviš, da je vlažnost v tvojem domu na neprimerno nizki ravni, si lahko v prvi fazi pomagaš z nekaj preprostimi rešitvami. Ena najbolj enostavnih in cenovno ugodnih idej so posodice za na radiator, izbiraš pa lahko med kovinskimi, plastičnimi in keramičnimi posodicami modernih oblik, ki v bivalne prostore vnesejo tudi modni dodatek.

Prisegaš na naravne rešitve? Potem lahko relativno vlažnost v stanovanju uravnavaš s sobnimi rastlinami ali preprosto z vazo, napolnjeno z vodo, ki jo postaviš na okensko polico, kjer je izpostavljena toplim sončnim žarkom.

Če potrebuješ bolj celostno rešitev, je ob začetku ogrevalne sezone poleg zgoraj naštetih rešitev smiselno razmisliti o nakupu vlažilca zraka, ki učinkovito dviga količino vlage v prostoru ter posledično izboljša počutje in olajša dihalne poti. Na tržišču so na voljo toplotni in ultrazvočni vlažilci, pri čemer so slednji veliko bolj priljubljeni, ker temeljijo na hladni pari, v kateri se bakterije počasneje razvijajo, poleg tega pa porabijo tudi manj energije. Najsodobnejši vlažilci samodejno zaznavajo ter prikazujejo vlažnost v prostoru, uporabniku pa omogočajo reguliranje vlažnosti med 40 in 80 %.

 

Želiš poleg vlažnosti uravnavati tudi čistost zraka?

V tem primeru so ti na voljo vlažilci z vgrajenim ionizatorjem, ki sprošča negativne ione. Slednji imajo čistilne lastnosti, saj razmagnetijo prah in druge trde delcev zraku, poleg tega pa so človeku prijazni, ker lajšajo težave, kot so utrujenost, slabo počutje in glavoboli.

Če pa se v hladnih mesecih srečuješ z ravno obratnimi težavami, torej preveliko količino vlage in s tem vlažnimi stenami ter plesnijo, si lahko pomagaš z razvlažilci zraka. Te naprave iz zraka odstranijo odvečno vlago in sicer po principu hlajenja zraka, ki zaradi nižje temperature ne more več zadrževati toliko vlage. Razvlaževalnike običajno postavimo v kopalnico, pralnico, kjer se zaradi visoke ravni vlage perilo ne suši, ter skladišča. Pred nakupom obvezno preveri, kakšen izkoristek ponuja izbrani razvlažilec (koliko vlage v litrih odstrani na dan), koliko energije porabi, kako glasen je ob delovanju ter kakšna je velikost posode za zbiranje vode, saj je od tega odvisno, kolikokrat na dan jo je potrebno izprazniti.

Ne spreglej

Želiš med prvimi izvedeti za najboljše sezonske ponudbe? Prijavi se na e-novice, ki jih tedensko pripravljamo zate.

Vnesi pravilen e-naslov

Tvoja prijava morda še ni dokončana. Če se prijavljaš prvič, odpri svoj e-poštni nabiralnik in klikni na povezavo v sporočilu. Preveri tudi neželeno pošto.

® 2024 Ceneje d.o.o., del skupine Heureka