LCD, LED LCD ali plazma – kaj izbrati?

11. 01. 2014 10:00:00

Velika izbira različnih televizijskih sprejemnikov potrošnikom pred nakupom zagotovo povzroči mnogo glavobolov. Navidezno enaki televizorji se na prvi pogled razlikujejo le po diagonali zaslona, barvi in znamki proizvajalca. Kaj torej pomenijo oznake LCD, LED in plazma?

image

Največja razlika med tehnologijami je v različnih virih svetlobe, saj plazemski zasloni za osvetljevanje izkoriščajo majhne celice, ki so polne z elektriko nabitih mešanic plemenitih plinov, klasični LCD zasloni pa imajo svetila, ki temeljijo na hladnih katodah. LED LCD televizorji za razliko od prejšnjih dveh vsebujejo polprevodniške vire svetlobe – LED diode.

LED LCD zasloni na področju svetilnosti močno prevladujejo, saj so do 20-krat svetlejši od platna v povprečni kino dvorani. Nasprotno pa je na področju globoke črnine absolutna zmagovalka še vedno plazma, saj lahko zasloni LED LCD popolnoma počrnijo le v primeru izklopljenih diod, med predvajanjem pa najgloblje odtenke črnine prikazuje le plazemski televizor. Posledično imajo ti televizorji tudi najboljše kontrastno razmerje.

Naj izpostavimo, da LCD zasloni obeh tipov izgubijo kakovost slike, če jih ne gledaš pod pravim kotom, plazma pa teh težav nima. Vendar pa so energetsko najbolj učinkoviti LED LCD televizorji, sledijo klasični LCD-ji, medtem ko plazme zaradi višjih kontrastnih razmerij niso tako varčne.

Seveda so najcenejši klasični LCD zasloni, ki pa ponujajo manj kakovostno sliko. Praviloma najvišjo ceno dosegajo LED LCD zasloni, v zadnjih letih pa so se občutno pocenili plazemski televizijski sprejemniki, predvsem zaradi zmanjšanega povpraševanja.

Želiš med prvimi izvedeti za najboljše sezonske ponudbe? Prijavi se na e-novice, ki jih tedensko pripravljamo zate.

Vnesi pravilen e-naslov

Tvoja prijava morda še ni dokončana. Če se prijavljaš prvič, odpri svoj e-poštni nabiralnik in klikni na povezavo v sporočilu. Preveri tudi neželeno pošto.

® 2024 Ceneje d.o.o., del skupine Heureka